Witaj

Ruch praw zwierząt, tak jak wszystkie współczesne ruchy społeczne, jest mocno sfeminizowany. Szacuje się, że Stanach Zjednoczonych kobiety stanowią aż 70 procent jego uczestników. I choć nie przeprowadzono podobnych badań w Polsce, wystarczy przyjrzeć się uczestnikom i uczestniczkom demonstracji, wolontariuszom i wolontariuszkom w schroniskach czy pracownikom organizacji pozarządowych aby zobaczyć, że rozkład płci wygląda podobnie.

Kobiety od samego początku angażowały się w ruch ochrony i ruch praw zwierząt. Sufrażystki promowały w swoich szeregach wegetarianizm oraz angażowały się w działania przeciwko doświadczeniom na zwierzętach. Pierwsze zachodnie organizacje broniące interesów zwierząt były zakładane przez kobiety (przykładowo, istniejące do dzisiaj NAVS zostało założone w 1875 roku). A współcześnie to najbardziej na kobietach odbijają się negatywne stereotypy dotyczące ruchu i aktywizmu.

There is injustice; you can challenge it.
Carol J. Adams

Chciałybyśmy, aby Łajka była platformą wymiany informacji na temat kobiet w ruchu praw zwierząt; na temat teoretyczek i praktyczek wczoraj i dziś, nie tylko z naszego podwórka. Chciałybyśmy informować i inspirować. Oczekujcie wywiadów, artykułów, tłumaczeń. Zachęcamy do prowadzenia dyskusji na temat miejsca i roli kobiet w weg(etari)anizmie i ruchu praw zwierząt, na temat powiązań tych dwóch ideologii oraz punków spornych. Jak mogłaby poprawić się sytuacja kobiet oraz nie-ludzkich zwierząt, jeśli te dwa ruchy społeczne dostrzegą i zaakceptują punkty wspólne i zaczną ze sobą współpracować?

Reklamy
Comments
One Response to “Witaj”
  1. Magda pisze:

    Hej dziewczyny,
    Swietny blog! Ciesze sie, ze ktos mysli podobnie i laczy perspektywe gender z prawami zwierzat. Jak mozna sie z wami skontaktowac? W najblizszym semestrze bede wspol-prowadzic na podyblomowych studiach gennder IBL PAN zajecia o zwierzetach, gender i kulturze, moze wpadniecie? Fajnie by bylo cos razem zrobic.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: