Jeśli dziś pójdziesz do lasu

Od protestów przeciwko energii jądrowej po obronę planety, akcje bezpośrednie to ostatni krzyk mody. Diane Taylor stara się dowiedzieć, czy kobiety robią to lepiej.

Morag Balfour odkryła, że jej wózek inwalidzki przydaje się w trakcie akcji bezpośrednich przeciwko broni jądrowej. Wraz z szóstką przyjaciół przykuła się do niego w poniedziałek w Faslane, szkockiej bazie atomowych okrętów podwodnych, co stanowiło część protestu Trident Ploughshares skierowanemu przeciwko przechowywanej broni. Pojawiło się tu 500 niezrażonych lodowatym deszczem protestujących, zarówno kobiet jak i mężczyzn, spośród których kolejno 92 i 87 osób zostało aresztowanych za wykroczenia przeciwko porządkowi publicznemu. Balfour nie jest nowicjuszką akcji bezpośrednich, ale podkreśla, że nie jest to zawsze tak wielka przygoda jak się ludziom wydaje. „Spędzasz mnóstwo czasu kupując łańcuchy i kłódki, planując co zamierzasz zrobić” – tłumaczy. „Później adrenalina podskakuje przez jakieś pięć minut kiedy zakładasz lock-on, następnie czeka cię areszt i cały dzień w celi na komisariacie. Dobra książka pod ręką jest niezbędna.”

Choć lubi pracować zarówno z mężczyznami jak i z kobietami, wierzy, że to kobiety są odpowiedzialne za większość ważnych zwycięstw związanych z działaniami bezpośrednimi na rzecz rozbrojenia. „Kobiety zdają się naciskać mocniej” – twierdzi. „Są w większym stopniu zdolne do tego, by marzyć o niemożliwych rzeczach, a później pracować nad ich osiągnięciem.”

Blokada w Faslane to tylko jedna z wielu akcji bezpośrednich z udziałem kobiet, które są przeciwne wojnie, broni atomowej, uprawom genetycznie modyfikowanym i niszczeniu środowiska. Choć akcje te są pomysłowo przeprowadzone i często przyciągają uwagę, są również dużo bardziej rozdrobnione niż protesty przeciwko pociskom manewrującym, które dały początek bezprecedensowemu masowemu ruchowi kobiet.

Ippy D, która prowadzi kampanie na rzecz pokoju uważa, że przeprowadzane przez kobiety akcje bezpośrednie są teraz bardziej „hardcorowe” niż w latach 80tych, wymagają udziału mniejszej ilości kobiet oraz są bardziej wyrafinowane. „W Greenham zazwyczaj po prostu zaczynałam działać, nie martwiąc się o konsekwencje”, wspomina. „W okresie, który nastąpił po rządach Thatcher, kobiecy aktywizm osłabł. Zachęcano nas do postrzegania równości w kontekście tego czy jesteśmy w stanie znaleźć pracę na stanowisku menadżera banku, ale to było oszustwo. Osiągnięcie tego rodzaju równości nie dotyka fundamentalnych nierówności pomiędzy kobietami i mężczyznami.”

Stara się unikać stereotypu „Matki Ziemi”: „Nie zgadzam się z twierdzeniem, że kobiety są z natury przeciwne przemocy i pacyfistyczne. Są w równym stopniu jak mężczyźni zdolne przemykać się gdzieś pod osłoną nocy.” Jednocześnie niechętnie współpracuje z mężczyznami w trakcie akcji. „Nie możesz być pewna, że zachowają się rozsądnie. Aresztowano mnie wraz z grupą mężczyzn w trakcie protestów przeciwko wypuszczeniu B52 do wojny w Zatoce. Niektórzy popełnili naprawdę głupie błędy, jak choćby nieopróżnienie kieszeni z papierków przed akcją – podstawowa zasada.”

Podczas gdy ona opowiada o różnicach między kobietami i mężczyznami, wiele aktywistek które nie zjadło zębów w Greenham, skupia się na różnicach między aktywistami i resztą świata. Piętnastoletnie Christiana Tugwell, która okupuje część Beckney Woods w Hockley, Essex, akceptuje różnice między aktywistami i aktywistkami, ale stwierdza: „Różni ludzie robią rzeczy w których są dobrzy. Może mężczyźni budują domy na drzewach, ale kobiety pomagają w późniejszych działaniach. Wszystkim nam zależy na obronie tego miejsca, a kiedy grupa ludzi zbiera się z tego samego powodu, powstaje niesamowita rodzinna atmosfera.”

Kathryn Tulip, lat 40, chętnie prowadzi działania przeciwko uprawom modyfikowanym genetycznie zarówno w towarzystwie mężczyzn jak i kobiet. Zrezygnowała z posady radczyni prawnej, aby skupić się na akcjach bezpośrednich i obecnie zaangażowana jest w kampanię Genetix Snowball, polegającą na otwartym i pokojowym usuwaniu ze środowiska roślin modyfikowanych genetycznie i namawianiu do tego innych. Jeśli chodzi o różnice między kobietami i mężczyznami: „Najważniejszą rzeczą jest wypracowanie wysokiego poziomu zaufania między ludźmi.”

Współpracująca z nią przy kampanii Snowball Rowan Tilly uważa, że różnice są zdecydowane. „Mężczyźni przykładają większą wagę do samych działań, mniejszą do komunikacji. Przeprowadzamy akcje Snowball w sposób otwarty i bierzemy za nie odpowiedzialność, to wymaga dużego nacisku na planowanie, a mężczyźni często chcą po prostu zacząć działać, coś w stylu – zróbmy to ukradkiem i po prostu zniszczmy uprawy. To podejście może być równie wartościowe, ale jest inne.”

Według Ippy D. takie różnice można wykorzystać. „Odkąd byłyśmy w stanie utrzymać w ręku lalkę Barbie uczono nas, że możemy używać swej bezbronności aby coś osiągnąć” – mówi. „Dlatego wiele kobiet chętnie bierze udział w akcjach, w trakcie których przebierasz się za wróżkę albo organizujesz piknik z pluszowymi misiami na terenie baz wojskowych. Klub Wędrowny Pań z Aldermaston przedzierał się przez płoty w poszukiwaniu ścieżek w długich edwardiańskich sukniach i wielkich kapeluszach.”

Anni Rainbow, której własne kampanie na rzecz pokoju wiążą się między innymi z wtargnięciem na teren amerykańskiej stacji nasłuchu w Menwith Hill, uważa że „choć liczba aktywnych osób jest mniejsza niż w latach 80tych, różnorodność działań w jakie angażują się kobiety jest większa niż kiedykolwiek wcześniej.” Ippy D również uważa, że kobiecy aktywizm rozkwita – i ostrzega mężczyzn, że mogą zostać w tyle. „To ważne, aby zadbali o swój rozwój osobisty i polityczny zanim przepaść między aktywistami i aktywistkami powiększy się jeszcze bardziej.”

(The Guardian, 17.02.2000)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: